PAP/EPA

KE przyjęła propozycję ws. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Komisja Europejska nie porzuca swoich wcześniejszych deklaracji w sprawie neutralności klimatycznej. Na ten cel chce zmobilizować co najmniej 100 mld euro.

Komisja Europejska przyjęła propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

– Uruchomiliśmy Europejski Fundusz Inwestycyjny Green Deal, który uwolni bilion euro w ciągu następnej dekady. To pieniądze europejskie, pieniądze narodowe, pieniądze publiczne i prywatne. Zostaną one zainwestowane w ogromne zmiany, które nas czekają. Będą one polegać na zwiększeniu zatrudnienia w nowych miejscach pracy, czystych technologiach, zielonym finansowaniu i nowych procedurach – poinformowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pieniądze w wysokości 7,5 mld euro na siedem lat.

– Zapewniamy gotówkę klimatyczną, aby uniknąć katastrofy klimatycznej – wskazał Johanes Hahn, komisarz ds. budżetu i administracji Unii Europejskiej.

Dlatego ze wsparcia finansowego będą mogły korzystać wszystkie państwa członkowskie, a nie tylko te z regionami węglowymi.

– Fundusz Sprawiedliwej Transformacji powinien pomóc w tworzeniu innych miejsc pracy w tych regionach, które w przyszłości nie będą już regionami węglowymi. To jest właśnie idea tego, co robimy – powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

Komisja Europejska przyznała również, że 100 mld euro nie jest wystarczają sumą, aby doprowadzić do całkowitej neutralności klimatycznej. Według wyliczeń, budżet na ten cel musiałby wynosić dodatkowe 260 mld euro.

Rozwiązania przyjęte przez Komisję Europejską są rozczarowujące z punktu widzenia Polski. Po pierwsze, skoro pieniądze trafią do wszystkich państw, to pula dla naszego kraju będzie mniejsza. Ponadto, środki nie pójdą tylko do regionów silnie uzależnionych od węgla, ale także np. tam, gdzie wydobywa się torf, będący surowcem energetycznym w Irlandii.

TV Trwam News

drukuj