fot. PAP/EPA

KE przekaże w czwartek Polsce raport z misji inspektorów w sprawie nielegalnego uboju

Komisja Europejska przekaże polskim władzom w czwartek raport z misji inspektorów KE do Polski, która odbyła się po stwierdzeniu przypadku nielegalnego uboju bydła – poinformowała PAP rzeczniczka Komisji Anca Paduraru.

Jak powiedziała Anca Paduraru, Polska, po otrzymaniu dokumentu, ma w ciągu 10 dni przekazać KE uwagi do raportu, następnie w ciągu kolejnych 10 dni KE przeanalizuje te uwagi i raport zostanie „sfinalizowany”. Ma zostać opublikowany do końca marca.

Rzeczniczka nie chciała zdradzić treści raportu. Jak powiedziało PAP źródło w KE, zawiera on m.in. informacje o niedociągnięciach w systemie kontroli dotyczącego uboju bydła w Polsce. Anca Paduraru dodała, że pod koniec marca do Polski wybiera się kolejna inspekcja KE, która przeprowadzi szeroki audyt.

Rzeczniczka KE poinformowała też, że Czechy przekazały w czwartek Komisji informację o stwierdzeniu przypadku salmonelli w mięsie sprowadzonym z Polski. Podkreśliła, że KE zachęca kraje do zgłaszania ewentualnych zagrożeń dotyczących mięsa do unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach.

O sprawę dotyczącą przypadku nielegalnego uboju bydła w Polsce przedstawicieli KE pytano na czwartkowej konferencji. Jak powiedziała Anca Paduraru, KE napisała też do polskich władz z prośbą o przedstawienie „planu działania”, który ma być odpowiedzią na stwierdzone niedociągnięcia w systemie kontroli w tym sektorze.

„Główny Lekarz Weterynarii odpisał w tej sprawie do KE. Obecnie analizujemy jego odpowiedź” – wskazała.

Do takich wstępnych wniosków o niedociągnięciach doszedł zespół kontrolerów KE przebywający w Polsce w dniach 4-8 lutego.

PAP/RIRM

drukuj