fot. PAP/EPA

KE przedstawiła Europejski Zielony Ład

Komisja Europejska przedstawiła Europejski Zielony Ład. To projekt unijnej strategii, która ma doprowadzić UE do neutralności klimatycznej w 2050 r. Zakłada ona, że kraje uzależnione od paliw kopalnych otrzymają środki na transformację.

Szczegóły strategii przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim. Podkreśliła, że osiągnięcie tego celu będzie wymagało transformacji energetycznej w UE, co wiąże się z kosztami.

Kluczową częścią Europejskiego Zielonego Ładu ma być Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji. Komisja Europejska chce zmobilizować 100 mld euro dla najbardziej wrażliwych regionów i sektorów. Nowa strategia zakłada podwyższanie redukcji emisji CO2 z obecnych 40 proc., ale także wiąże się z innowacjami w przemyśle i czystymi inwestycjami.

Cel zmian jest szlachetny, jednak koszty dla wielu krajów, w tym dla Polski, będą ogromne – ocenił dr inż. Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo Technicznej Gdańsk.

– W krajach Europy Wschodniej takich jak Polska, które bazują jeszcze na tradycyjnej energetyce, na węglu, będą to bardzo trudne przemiany. Szacuje się koszt transformacji polskiej energetyki w tym sektorze nawet na 200 miliardów euro do roku 2050. To są koszty, z którymi Polska sobie nie poradzi. Plan przewiduje, że do roku 2050 na tzw. neutralność klimatyczną Europy może być wydane w sumie do 3 bilionów euro. Unia Europejska ma z tego wyłożyć ponad bilion euro, a banki, przemysł, kraje członkowskie dołożyć resztę – powiedział dr inż. Bogdan Sedler.

Szczegóły finansowe projektu Zielonego Ładu zostaną przedstawione w 2020 r.

Wiosną 2020 roku ma być gotowa także strategia dla przemysłu i zielonego rolnictwa, która obejmie plany dot. ograniczenia szkodliwych pestycydów, nawozów i antybiotyków.

RIRM

drukuj