fot. twitter.com/AngelikaBorys/

KE domaga się zaprzestania prześladowań Polaków na Białorusi

Komisja Europejska wzywa białoruskie władze do zaprzestania działań przeciwko członkom Związku Polaków na Białorusi. To efekt działań polskiego rządu, który cały czas stara się pomóc naszym rodakom za wschodnią granicą.

Białoruskie władze zarzucają działaczom Związku Polaków na Białorusi oraz Annie Paniszewej, że w czasie organizowanych imprez „wychwalali zbrodniarzy wojennych”. Działacze twierdzą, że są to bezpodstawne oskarżenia. Organizowane uroczystości przypominały m.in. o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych.

Członkowie Związku Polaków na Białorusi, Andrzej Pisalnik i jego żona, zostali we wtorek zabrani do Mińska na przesłuchanie w sprawie karnej, która toczy się wobec kierownictwa Związku. Prokuratura w Grodnie oświadczyła w komunikacie, że Andrzej Pisalnik łamał prawo, mówiąc w mediach, że na Białorusi trwa „antypolska kampania”. Głos w sprawie zabrała Komisja Europejska.

– Wzywamy białoruskie władze do zaprzestania działań przeciwko członkom Związku Polaków na Białorusi oraz wycofania się z zarzutów wobec nich oraz do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnieniach ich wraz z pozostałymi zatrzymanymi więźniami – wskazał Peter Stano, rzecznik Komisji Europejskiej.

W sprawie wielokrotnie interweniowała Polska. Nasza dyplomacja jest w stałym kontakcie z represjonowanymi Polakami na Białorusi – zapewnił pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak.

– Nasza ambasada oraz konsulaty są z nimi, oraz z rodzinami poszkodowanych w stałym kontakcie. Pamiętajmy, że ofiarami prześladowań i aresztowań są często także ich najbliżsi np. dzieci naszych rodaków – podsumował Jan Dziedziczak.

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej poinformowało, że Polska wzywa białoruskie władze do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mediów i uwolnienia wszystkich uwięzionych działaczy.

TV Trwam News

drukuj