fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Kary za cofanie liczników samochodowych  

Jest nowy, niechlubny rekordzista polskich dróg. Jeden z małopolskich kierowców jechał pojazdem, którego licznik został cofnięty o ponad milion kilometrów.

Cofnięty przebieg samochodu to plaga, z którą Polska ma wciąż do czynienia.

– Kiedyś były liczniki mechaniczne, gdzie każdy mógł to sobie zrobić w domu, teraz trzeba się trochę znać na elektronice, ale to i tak jest bardzo proste, jeżeli ma się trochę wiedzy i umiejętności – wyjaśnił Krzysztof Hrywniak, mechanik samochodowy.

Policja przypomina jednak, że cofnięcie licznika samochodowego to przestępstwo, za które można trafić do więzienia.

– Jeśli ktoś cofnął licznik, zlecił wykonanie takiej czynności, odpowiada karnie i grozi za to pięć lat pozbawienia wolności – zaznaczył mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej w Krakowie.

Polska policja dysponuje nowymi uprawnieniami, które pozwalają jej na sprawdzanie przebiegu aut przy kontroli drogowej. Małopolscy funkcjonariusze zatrzymali już kilkudziesięciu kierowców z przekręconym licznikiem, wśród nich jest rekordzista Polski.

– Policjanci w Krakowie ujawnili swoisty, niechlubny rekord, bo wskazania licznika różniły się o ponad milion kilometrów od tego, co wpisano miesiąc wcześniej do ewidencji pojazdów podczas przeglądu technicznego tego samochodu – poinformował mł. insp. Sebastian Gleń.

W takiej sytuacji policja może podjąć decyzję o zabezpieczeniu zatrzymanego do kontroli auta. Właściciel pojazdu jest natomiast przesłuchiwany.

– W takich sprawach istotne jest ustalenie, kto odpowiada za to, że licznik został cofnięty. Niekoniecznie odpowie za to kierowca – powiedział rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej w Krakowie.

Stan licznika mógł zmienić nieuczciwy komis samochodowy lub poprzedni właściciel. Przebieg samochodu najczęściej zostaje zafałszowany ze względu na chęć sprzedaży auta w lepszej cenie.

TV Trwam News

drukuj