fot. PAP/EPA

Kary więzienia dla 139 zwolenników Mursiego

Egipski sąd skazał w poniedziałek na kary dwóch lat pozbawienia wolności 139 zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego. W zbiorowym procesie postawiono im wiele zarzutów: od wszczynania zamieszek po sabotaż.

Osądzeni zostali aresztowani 15 lipca podczas starć między zwolennikami byłego prezydenta Mursiego i siłami bezpieczeństwa. Egipski sąd poinformował, że skazani będą mogli odroczyć wykonanie kary, jeżeli wpłacą równowartość około 700 dolarów.

Wtedy ich wyrok zostanie zawieszony do czasu rozpatrzenia apelacji przez wyższy trybunał. Mursi został odsunięty od władzy na skutek wielomilionowych demonstracji, których uczestnicy zarzucali mu nieudolność i reprezentowanie jedynie interesów Bractwa Muzułmańskiego.

Od obalenia i aresztowania Mursiego 3 lipca członkowie Bractwa i zwolennicy byłego szefa państwa stali się obiektem represji ze strony nowych władz. Zginęło ponad 1000 osób. Tyle samo ludzi aresztowano; za kratki trafiło niemal całe kierownictwo islamistycznego ruchu. W grudniu władze uznały Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się obalony prezydent, za organizację terrorystyczną.

PAP

drukuj