fot. flickr.com

Kanada: Krzyż usunięty z sali plenarnej parlamentu w Quebecu

Najważniejszy dla chrześcijan symbol jakim jest Krzyż – został usunięty z sali plenarnej Kanadyjskiego Quebecu. To jeden ze skutków przyjętej w marcu nowej ustawy o świeckości państwa.   

Krzyż zniknął z sali obrad parlamentu w Quebecu – największej pod względem powierzchni i drugiej pod względem liczby mieszkańców prowincji Kanady. Ten najważniejszych dla chrześcijan symbol trafi do muzeum.

Usunięcie Krzyża to skutek przyjętej w ustawy o świeckości państwa. Nowe prawo w Quebecu zakazuje pracownikom sektora publicznego, w tym także  nauczycielom, sędziom i funkcjonariuszom policji, noszenia symboli religijnych i niektórych elementów ubioru. Początkowo celem tych przepisów były muzułmańskie nakrycia głowy. Wszystko wskazuje na to, że dotyczą one również żydowskich jarmułek i katolików noszących krzyżyk bądź różaniec.

Z przepisami nie zgadzają się kanadyjskie środowiska religijne. Jak podkreślają, przepisy są niezgodne z konstytucją i łamią m.in. wolność religijną oraz zasadę, że instytucje publiczne powinny być otwarte dla każdego. Nowe prawo skrytykował również premier Justin Trudeau, podkreślając, że jest to przejaw dyskryminacji obywateli. Kanadyjscy księża biskupi podkreślają, że takie zakazy mogą wprowadzić w kraju większą nietolerancję i lęk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl