Kampania Caritas w Hiszpanii “Razem piszemy historię (…)”

Pod hasłem “Razem piszemy historię. Żyj w prostocie, a inny model społeczny uczyni nas szczęśliwymi” przebiega w Hiszpanii doroczna kampania Caritas. Na ulicę wyszli wolontariusze, aby zbierać dobrowolne ofiary. Caritas przedstawia również sprawozdanie z działalności za rok 2012.

Dane opublikowane przez Caritas potwierdzają postępujące ubożenie hiszpańskiego społeczeństwa. Jeśli w roku 2007 pomoc otrzymało ponad 370 tys. osób, to z powodu panującego kryzysu liczba ta potroiła się i w 2012 roku wyniosła blisko 1, 2 mln. Z tego jedna piąta zwróciła się do Caritas z prośbą o pomoc po raz pierwszy. Blisko 66 proc. to rodziny z dziećmi. Liczba osób bez żadnego dochodu wzrosła z 26 proc. w 2008 r. do 40 proc. w 2012. Pomoc ekonomiczna Caritas dotyczyła przede wszystkim opłat mieszkaniowych (50 proc.) oraz żywności (30 proc. ).

Dane wskazują również na wrażliwość i solidarność hiszpańskiego społeczeństwa wobec panującego kryzysu, co potwierdzają ofiary na potrzeby Caritas zarówno od instytucji cywilnych i kościelnych, jak także od osób prywatnych. Działalność Caritas nie tylko zaoszczędza państwu miliony euro rocznie, ale w tej chwili jest to jedyna instytucja, która skutecznie pomaga rodzinom i osobom dotkniętym przez kryzys. Nic więc dziwnego, że cieszy się dużym szacunkiem społecznym.

o. M. Raczkiewicz CSsR, Madryt 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl