fot. prezydent.pl

K. Szczerski: Możliwy termin wizyty Trumpa – między październikiem a początkiem grudnia

Rozważane terminy wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce to październik, listopad, ewentualnie początek grudnia – poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Dodał, że strona polska chce, by wizyta odbyła się po tym, gdy będzie znany aktualny wskaźnik odmów wizowych.

We wtorek w radiu RMF FM Krzysztof Szczerski poinformował, że możliwy termin wizyty prezydenta Trumpa to „październik, listopad, ewentualnie początek grudnia”.

Do końca września trwa okres rozliczania wizowego, czyli wskaźnika odmów wizowych, a jednym z ważnych elementów tej wizyty – chcielibyśmy – żeby było zdecydowanie czy potwierdzenie faktu, że Polska może wejść do programu bezwizowego, więc chcielibyśmy, żeby wizyta nastąpiła po 1 października. Z kolei od strony amerykańskiej usłyszeliśmy, że ostatnim możliwym terminem jest połączenie tej wizyty ze szczytem NATO, który będzie na początku grudnia w Londynie” – powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że usunięte zostały już wszystkie – poza wskaźnikiem odmów – bariery dla ruchu bezwizowego. W Polsce był już także specjalny zespół, który wstępnie ocenia stan przygotowań do ruchu bezwizowego.

Opinia tego zespołu jest pozytywna, więc jedyną dzisiaj barierą jest wyłącznie kwestia wskaźnika odmów. Natomiast wiemy, że on spada, więc jest szansa, że my go nie przekroczymy. Ważne jest też to, że my chcemy do ruchu bezwizowego wejść jak każde normalne państwo, bez żadnych specjalnych przywilejów” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl