fot. PAP/Piotr Nowak

K. Płażyński do A. Dulkiewicz: Udziela się pani atmosfera święta spędzonego z postkomunistami

Język szacunku prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz: porównywanie działań rządu do czasów stalinowskich; widzę, że atmosfera „Święta Wolności i Solidarności” spędzonego z postkomunistami, Leszkiem Jażdżewskim dalej się pani udziela – skomentował słowa prezydent Gdańska radny PiS Kacper Płażyński.

Dulkiewicz wzięła udział we wtorek w posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury, gdzie odbyło się pierwsze czytanie projektu specustawy, która ma usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku. Prezydent Gdańska sprzeciwia się proponowanym przepisom.

„1 stycznia 1950 roku, kiedy szalały ciemne czasy stalinizmu, o których chyba mało kto chce pamiętać, to wtedy zostały znacjonalizowane zbiory muzealne publiczne i wszelkie inne prywatne. Czy dzisiaj chcecie doprowadzić do tego samego? Czy naprawdę te czasy stalinowskie są wzorem dla kilku posłów?” – pytała Dulkiewicz posłów na komisji.

Do słów Dulkiewicz odniósł się na Twitterze gdański radny PiS Kacper Płażyński, który przypomniał zorganizowane w Gdańsku obchody 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

„Język szacunku p. @Dulkiewicz_A – porównywanie działań rządu polskiego do czasów stalinowskich, do pałowania Stoczniowców przez milicjantów. Widzę, że atmosfera +Święta Wolności i Solidarności+ spędzonego wspólnie z postkomunistami, Jażdżewskim i innymi dalej się Pani udziela” – napisał.

Poselski projekt ustawy „o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” wpłynął w maju do Sejmu. Według jego autorów, posłów PiS, ma on usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że „ochrona oraz właściwe zagospodarowanie Pola Bitwy na Westerplatte ma na celu zachowanie unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza”. Dodano, że „rewitalizacja i rewaloryzacja Westerplatte może więc przebiegać jedynie w oparciu o poszanowanie kontekstu miejsca oraz wnikliwą analizę historii w odniesieniu do konkretnych reliktów Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz zmian przestrzennych, jakie miały miejsce na półwyspie Westerplatte od czasów powstania Składnicy aż do chwili obecnej”.

Oceniono, że „stan, w jakim obecnie znajduje się półwysep Westerplatte, nie gwarantuje odwiedzającym, zarówno z Polski, jak i ze świata, wyobrażenia o celu powstania, funkcjonowaniu i znaczeniu obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej dla polskiej historii oraz dla Polaków w trakcie wojny i po jej zakończeniu”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl