Już 39 śmiertelnych ofiar wybuchu w rafinerii

Do 39 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wybuchu gazu, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę miejscowego czasu w największej rafinerii ropy naftowej w Wenezueli; co najmniej 86 osób zostało rannych – poinformował w niedzielę wiceprezydent kraju Elias Jaua. 

Wśród zabitych jest co najmniej 18 żołnierzy Gwardii Narodowej; sześciu ciał nie zidentyfikowano. Jedną z ofiar śmiertelnych jest 10-letni chłopiec.

77 osób z mniejszymi obrażeniami zwolniono już ze szpitala, dziewięciu ciężej rannych jest hospitalizowanych – poinformowała minister zdrowia Eugenia Sader.

Eksplozja miała miejsce około godz. 1 w nocy czasu miejscowego w zakładach w Amuay na półwyspie Paraguana, w północno-zachodniej części kraju, w których dziennie przetwarza się 645 tys. baryłek ropy naftowej. Część infrastruktury została zniszczona, ucierpiały też domy znajdujące się poza zakładami.

Według ministra ds. górnictwa i ropy naftowej Rafaela Ramireza eksplozja spowodowana była wyciekiem gazu. Przyczyny wycieku na razie nie ustalono, zajmie się tym specjalna komisja śledcza – poinformował.

„Gaz eksplodował, w wyniku czego zapaliły się dwa zbiorniki i inne instalacje na terenie rafinerii” – powiedział Ramirez. Ewakuowano mieszkańców z pobliskich terenów, a kompleks rafineryjny wzięła pod ochronę armia.

Przyczyny eksplozji nie są znane; niedawno pracownicy rafinerii skarżyli się na rosnącą liczbę drobniejszych wypadków w tej państwowej firmie.

„Ostrzegaliśmy, że może dojść do katastrofy” – powiedział Ivan Freites, sekretarz generalny związku zawodowego pracowników przemysłu naftowego w stanie Falcon. Słowom tym zaprzeczył menedżer zakładów Jesus Luongo, który twierdzi, że w ostatnich trzech latach zainwestowano w krajowe rafinerie ponad 6 mld dolarów.

Według grupy byłych pracowników kombinatu od 2003 roku na terenie zakładów doszło do 79 poważnych wypadków, w których zginęło łącznie 19 osób, a 67 zostało rannych.

Rafinerie Amuay i Cardon wchodzą w skład kombinatu rafineryjnego Paraguana, jednego z największych tego typu przedsiębiorstw na świecie. Łącznie oba zakłady przetwarzają ok. 900 tys. baryłek ropy rocznie.

Obecnie Wenezuela zajmuje piąte miejsce na liście największych eksporterów ropy naftowej i posiada największe na świecie zbadane zasoby ropy, które wynoszą prawie 300 miliardów baryłek.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl