fot. br. Hieronim Majka CSSp

Jesteśmy rodziną, Rodziną Radia Maryja

W Bydgoszczy odbyły się obchody 22. rocznicy powstania Radia Maryja. Uroczysta Msza św. sprawowana była w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, miejscu ostatniej Eucharystii ks. Jerzego Popiełuszki.

Mszę św. poprzedził koncert pieśni religijnych Orkiestry Dętej OSP przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koronowie z wokalistami z Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wśród utworów znalazła się, m.in. „Barka” – ukłon w stronę Ojca Świętego bł. Jana Pawła II.

Centralnym punktem dziękczynnego spotkania była Msza Św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. bp Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej.

Na początku Eucharystii ks. prałat Józef Kubalewski – proboszcz parafii, przypomniał, że to właśnie z tego kościoła bł. ks. Jerzy Popiełuszko wyruszył na męczeński szlak.

19 października 1984 roku ks. Jerzy Popiełuszko, dzisiaj błogosławiony kapłan męczennik, odprawił w naszym kościele ostatnią w swoim życiu Mszę Świętą i poprowadził rozważania różańcowe, podczas których padły pamiętne słowa, aby „zło dobrem zwyciężać”. Stąd, z tej świątyni wyruszył na męczeński szlak – akcentował ks. prałat Józef Konstanty Kubalewski.

W wygłoszonej homilii ks. bp Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej, podkreślił, że przez ostatnie 22 lata byliśmy m.in. świadkami forsowania w naszym kraju nowego ateizmu, wolności która okazała się skrajnym relatywizmem w czym przeszkadzał Kościół, a wraz z nim Radio Maryja i TV Trwam. W tym jak wskazywał ordynariusz diecezji bydgoskiej trzeba widzieć ostateczne źródło oskarżeń i ataków na te katolickie media.

Nie zatrzymujmy się jednak na tym. Niech świętowanie 22. rocznicy Radia Maryja będzie przeżyciem radości z tego, że mimo wszystko udało się osiągnąć to, aby dziękować i wyrażać wdzięczność samemu Bogu, w czym niewątpliwie Radio Maryja ma swój udział. Trzeba podkreślić chociażby to, co czynią Radio Maryja i TV Trwam w tym, abyśmy nie stracili kontaktu z Kościołem Powszechnym i z tym wszystkim czym żyje i co jest jego troską i radością – mówił ksiądz biskup.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej zwrócił także uwagę na duży udział Radia Maryja i TV Trwam w najważniejszych wydarzeniach z życia Kościoła.

– Radio Maryja i Telewizja Trwam troszczy się o to, byśmy nie stracili kontaktu z Kościołem powszechnym i z tym wszystkim, czym żyje i co jest jego troską – mówił.

Ksiądz biskup zaznaczył, że dzięki Radiu Maryja wierni mogli przeżyć kilka pielgrzymek Papieża bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI do Polski, duchowe wydarzenie związane z Rokiem św. Pawła, szczególnym ukazaniem patronatu św. Jana Vainney’a, a ostatnio Rok Wiary.

Świat przeżywał swoistego rodzaju rekolekcje w momencie odchodzenia Papieża Jana Pawła II, wybory Papieża Benedykta XVI i Papieża Franciszka, w czym oczywiście niemały udział Radia Maryja i Telewizji Trwam. Bez nich w takim stopniu nie bylibyśmy uczestnikami tego wszystkiego – dodał ksiądz biskup.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii swoje słowo do zebranych skierował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja, który podziękował wszystkim za przybycie i modlitwę w intencji tej katolickiej rozgłośni. Ojciec dr Tadeusz Rydzyk przypomniał także, by „błogosławić, a nie złorzeczyć”.

Kiedy  patrzy się na ludzi na ulicach, to są oni tacy smutni, posępni, zamyśleni, jakby byli na siebie źli, a przecież my jesteśmy rodziną, Rodziną Radia Maryja. Uśmiechajmy się do siebie. Jeśli będą nas prześladować, to błogosławcie, a nie złorzeczcie. (…) Rodzina Radia Maryja to jest rodzina Matki Bożej – dodał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Po Mszy Św. tradycyjnie odbyła się modlitwa różańcowa z udziałem radiosłuchaczy. Świętowanie zakończył Apel Jasnogórski. Uroczystości transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

Przypomnijmy, że główne uroczystości 22. rocznicy Radia Maryja odbyły się 30 listopada w Toruniu.RIRM/NDZ

 

drukuj