Jemen: obowiązuje zawieszenie broni

W niedzielę, przed północą czasu polskiego, zaczęło obowiązywać zawieszenie broni w Jemenie. Obie strony zapewniły, że będą respektowały warunki rozejmu. Jak na razie pojawiły się jedynie doniesienia o sporadycznych walkach, m. in. w mieście Taizz.

Rozejm, w marcu, ogłosił wysłannik ONZ ds. Jemenu Ismail uld Szejk Ahmed. Sprecyzował on wówczas, że jest to wynik intensywnych konsultacji prowadzonych w stolicy Jemenu, Sanie, opanowanej przez szyickich rebeliantów, oraz w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, która dowodzi sunnicką koalicją prowadzącą w Jemenie interwencję wojskową.

Przestrzeganie warunków zawieszenia broni będzie miało ogromne znaczenie dla negocjacji pokojowych, które mają być wznowione 18 kwietnia w Kuwejcie. Celem rozmów ma być kres obecnemu konfliktowi i wszczęcie dialogu politycznego.

„Zawieszenie broni to pierwszy krok do pokoju. Jemen nie może sobie pozwolić na więcej ofiar” – oświadczył Ismail uld Szejk Ahmed.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Rijad rządowi. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju Państwo Islamskie i Al-Kaida.

Ostatnia sesja, prowadzonych przez ONZ negocjacji między rządem, a rebeliantami, miała miejsce w grudniu w Szwajcarii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl