fot. PAP/EPA

Jemen: do 130 ofiar nalotów na areszt

Nawet 130 osób mogło zginąć w niedzielnych nalotach dowodzonej przez Arabię Saudyjską koalicji na ośrodek detencyjny na południowym zachodzie Jemenu – poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) w wydanym w niedzielę wieczorem komunikacie.

W budynku uniwersyteckim w Zamarze, wykorzystywanym jako ośrodek detencyjny, w chwili ataków przetrzymywanych było ok. 170 osób, z których 40 odniosło obrażenia – przekazał MKCK. Pozostałe uznaje się za zabite.

Wcześniej źródła medyczne informowały o najmniej 60 ciałach wydobytych spod gruzów budynku, później MKCK i władze jemeńskie mówiły o ponad 100 zabitych.

Dowództwo koalicji przekazało, że zniszczone zostało miejsce przechowywania dronów i pocisków w Zamarze.

Według rzecznika ministerstwa zdrowia w rządzie zwalczanych przez Saudyjczyków rebeliantów Huti na ośrodek spadło siedem bomb, które zniszczyły trzy budynki. Przedstawiciel Hutich podkreślił, że dowodzona przez Rijad koalicja była świadoma, że w bombardowanym budynku aresztu znajdowali się ludzie.

MKCK przypomniała po niedzielnej serii nalotów, że według prawa wojennego celem ataków mogą być tylko wojskowi i wojskowe instalacje.

W Jemenie od marca 2015 r. trwa wojna domowa pomiędzy wspieranymi przez Iran Huti, którzy pod koniec 2014 r. obalili uznawany przez społeczność międzynarodową rząd, a siłami rządowymi wspieranymi przez arabską koalicję z Arabią Saudyjską na czele. Koalicja jest krytykowana przez organizacje broniące praw człowieka z tego powodu, że nie podejmuje działań w celu ograniczenia ofiar wśród ludności cywilnej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl