fot. PAP/EPA

Jemen: Co najmniej 55 ofiar walk sił prorządowych z rebeliantami

Co najmniej 55 osób zginęło w ciągu ostatnich 48 godzin na zachodzie Jemenu w zaciętych walkach pomiędzy szyickimi rebeliantami a siłami wspierającymi uznawany przez wspólnotę międzynarodową jemeński rząd – pisze w niedzielę AP.

Agencja powołuje się na źródła w służbach bezpieczeństwa. Wśród ofiar są zarówno rebelianci, jak i walczący z ramienia sił prorządowych. Starcia trwają w prowincjach Taiz, al-Bajda i Marib, na południowym zachodzie kraju.

W sobotę wspierany przez szyickich rebeliantów Huti były prezydent Ali Abd Allah Salah oświadczył, że nie uzna wspieranego przez Zachód rządu, a swoją propozycję rozwiązania konfliktu przedstawił podczas rokowań w Kuwejcie.

W połowie maja prowadzone pod patronatem ONZ negocjacje w Kuwejcie załamały się. Władze Jemenu zapowiedziały wówczas, że powrót do obrad będzie możliwy dopiero wtedy, gdy rebelianci zdecydują się na wycofanie swych oddziałów z miast na północy i zachodzie kraju oraz gdy złożą broń.

Jemen jest pogrążony w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Arabię Saudyjską rządowi, którego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna.

Sunnicka koalicja zwalcza wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów kontrolujących stolicę kraju Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju.

ONZ podaje, że od rozpoczęcia w marcu 2015 roku arabskiej interwencji pod wodzą Arabii Saudyjskiej konflikt w Jemenie kosztował już życie ponad 6,2 tys. osób, z czego połowę stanowią cywile.

PAP/RIRM

drukuj