fot. flickr.com

J. Przyłębska: TK z całą powagą pochyla się nad ustawą dezubekizacyjną

„Trybunał Konstytucyjny z całą powagą pochyla się nad ustawą dezubekizacyjną” – zapewnia prezes Trybunału Julia Przyłębska. Wyrok ws. konstytucyjności jej zapisów poznamy jutro.

Trybunał Konstytucyjny bada zgodność zapisów ustawy dezubekizacyjnej z Konstytucją RP, a to – jak podkreśliła na antenie Polskiego Radia prezes Trybunału Julia Przyłębska – wymaga czasu.

– Trybunał z całą powagą pochyla się, dyskutuje. Jest nas 15 sędziów, a więc ustalane jest wspólne stanowisko, badane są różne aspekty sprawy – powiedziała prezes Trybunału Julia Przyłębska.

Tzw. ustawa dezubekizacyjna, zakładająca obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL, zaczęła obowiązywać w październiku 2017 roku. Zgodnie z nią, emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Na mocy tych przepisów obniżono emerytury i renty prawie 39 tys. byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL. Wniosek w tej sprawie skierował do TK w styczniu 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpatrując odwołanie od decyzji o ustaleniu emerytury i renty policyjnej.

Sąd ten zakwestionował zgodność przepisów tej ustawy m.in. z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych, zaufania obywatela do państwa prawa i stanowionego przez niego prawa, a także niedziałania prawa wstecz.

– Jeśli sąd ma wątpliwości co do konstytucyjności jakichś przepisów, to konstytucja, ustawa daje mu możliwość zwrócenia się do Trybunału Konstytucyjnego i sąd powinien to uczynić – wskazała prezes Julia Przyłębska.

Tak właśnie było i w tym przypadku. Wyrok w tej sprawie mamy poznać jutro około południa.

TV Trwam News

drukuj