fot. Piotr Molęcki/KPRP

J. Kasprzyk: Gen. „Gryf” był nie tylko bohaterem, ale i wychowawcą

Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” to jedna z najpiękniejszych postaci najnowszej historii Polski – powiedział Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Historyk dodał, że zmarły dziś rano gen. „Gryf” do końca swoich dni był nie tylko bohaterem, ale wychowawcą – chciał zaszczepiać wartości ważne dla pokolenia II RP, pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego.

Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” zawsze powtarzał, że niepodległość Ojczyzny jest najwyższym darem – wspomina, historyk Jan Józef Kasprzyk.

Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński to niezwykle dzielny żołnierz AK, wcześniej kampanii wrześniowej, to legendarny dowódca obrony Pałacyku Michla w Powstaniu Warszawskim, to człowiek, który służył wywiadowi brytyjskiemu w latach powojennych w walce z komunizmem. Gen. „Gryf” był człowiekiem, który uważał, że nigdy nie wolno paktować ze złem, że niemiecki nazizm, z którym walczył w latach II wojny światowej, i bolszewicki komunizm są to zła, z którymi trzeba walczyć po to, żeby Polska była niepodległa. Niepodległość Polski stawiał, jako najwyższą wartość. Do końca swoich dni był człowiekiem niezwykle aktywnym i pogodnym, który bardzo chciał przekazać wartości, którym był wierny, młodemu pokoleniu – mówi historyk.

Gen. brygady Janusz Brochwicz-Lewiński ps. „Gryf” zmarł dziś nad ranem. To legendarny bohater Powstania Warszawskiego, żołnierz batalionu AK „Parasol”, dowódca grupy szturmowej, która broniła Pałacyku Michla na Woli.

W listopadzie 2015 r. gen. „Gryf” został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski .

Dziś prezydent napisał na Twitterze: „Odszedł (…) Żołnierz. Bohater Powstania Warszawskiego. Patriota. Wspaniały Człowiek. Cześć Jego pamięci!”.

RIRM

drukuj