fot. twitter.com

J. Emilewicz: polski mix energetyczny potrzebuje zmian

Zdaniem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz polski mix energetyczny, w który w 80 proc. opiera się na węglu, potrzebuje zmian. Dodała, że kierunki tych zmian powinny koncentrować się z jednej strony na lepszym wykorzystaniu węgla, ale także na szukaniu alternatywnych źródeł energii.

Jadwiga Emilewicz wystąpiła w czwartek na konferencji „Polska energetyka w obliczu innowacji” zorganizowanej w Krynicy Zdroju przez PGE. W czasie dwudniowej imprezy poruszane będą takie tematy jak innowacje w energetyce, magazyny energii oraz elektromobilność.

Minister połączyła się z uczestnikami konferencji poprzez internet.

W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że energetyka, sektor obronny i medycyna to są trzy dziedziny, w których wydatki na badania i rozwój są największe w skali globalnej.

Jadwiga Emilewicz przypomniała, że 80 proc. krajowego miks-u energetycznego opiera się na węglu i w tym obszarze polski sektor potrzebuje zmian.

„Kierunki tych zmian powinny koncentrować się z jednej strony na lepszym wykorzystaniu węgla, ale także na szukaniu alternatywnych źródeł energii” – dodała.

Minister wymieniła cztery obszary innowacyjne, które – jej zdaniem – są najważniejsze w sektorze energetycznym.

Pierwszy obszar to rozwój energetyki prosumenckiej.

„Jeśli mamy spełnić cel miksu energetycznego na poziomie 12-16 proc. ze źródeł odnawialnych, to energetyka prosumencka, wydaje się, że w najkrótszym czasie pozwoli nam ten cel uzyskać” – argumentowała.

Jadwiga Emilewicz podała dane, z których wynika, że w 2017 r. powstały instalacje prosumenckie OZE o mocy ok. 80 MW, a tylko w trzech pierwszych kwartałach 2018 r. było to już ponad 100 MW.

Minister zapowiedziała, że trwają pracę, aby status prosumenta mogi również uzyskać przedsiębiorcy oraz samorządy.

Drugim obszarem wymienionym przez Jadwigę Emilewicz jest rozwój technologii zielonej/odnawialnej. Natomiast trzeci obszar który musi być rozwijany to – zdaniem minister – magazyny energii.

„Wiemy, że rozwijając OZE problemem pozostaje stabilizacja sieci. To ważny obszar i wiele sobie obiecujemy w tym sektorze. Szczególnie jeśli chodzi o magazynowanie energii opartej na wodorze. Cieszymy się, że w tym obszarze są już konsorcja, które podejmują badania” – mówiła.

Czwarty obszar wymieniony przez minister to elektromobilność, który – jak zauważyła – jest powiązany z trzema poprzednimi sektorami.

PAP/RIRM

drukuj