fot. flickr.com

Izrael zwolnił z więzienia palestyńską nastolatkę, która pobiła żołnierzy

Izraelska służba więzienna poinformowała w niedzielę, że zwolniła 17-letnią Palestynkę Ahed Tamimi, która odbyła karę ośmiu miesięcy więzienia po tym, jak kopała i biła żołnierzy przed swym domem w wiosce Nabi Saleh na Zachodnim Brzegu.

Tamimi stała się dla Palestyńczyków bohaterką po tym, jak 15 grudnia incydent przed jej domem został nagrany przez jej matkę i ukazał się na Facebooku. Dla wielu jej pobratymców jest ona symbolem oporu przeciwko półwiecznej izraelskiej okupacji wojskowej.

Postawiono jej 12 zarzutów, w tym ataku na żołnierzy. Tamimi przyznała się do winy w zamian za ograniczenie oskarżeń o napaść; skazano ją na karę ośmiu miesięcy więzienia.

Rzecznik izraelskiej służby więziennej poinformował, że Tamimi opuściła więzienie Szaron i jest w drodze do wioski Nabi Saleh. Jej rodzina to weterani protestów przeciwko izraelskiemu osadnictwu w pobliżu ich domu.

Palestyńczycy domagają się utworzenia własnego państwa na terytorium Zachodniego Brzegu, Strefy Gazy i Wschodniej Jerozolimy. Wiele krajów izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu uważa za nielegalne, z czym nie zgadza się Izrael.

PAP/RIRM

drukuj