fot. PAP/EPA

Izrael – Netanjahu ponownie wybrany przewodniczącym Likudu 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu został ponownie przewodniczącym prawicowego bloku Likud, uzyskując w wewnątrzpartyjnych wyborach zdecydowaną przewagę nad swym rywalem – poinformowały w czwartek izraelskie media.

Według podanych przez nie częściowych wyników głosowania, poparcie dla Netanjahu wyniosło około 75 proc., co pozostawiło daleko w tyle jego jedynego kontrkandydata, byłego wiceministra obrony Danny’ego Danona.

Głosujący zatwierdzili także listę kandydatów na deputowanych do Knesetu, z jaką Likud wystartuje w przedterminowych wyborach 17 marca.

Według sondaży w efekcie wyborów nastąpi prawdopodobnie powrót 65-letniego Netanjahu do władzy, gdyż wielu Izraelczyków popiera twarde stanowisko premiera w konflikcie z Palestyńczykami i innych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa państwa. Jednak niemal takie samo poparcie jak Likud ma obecnie nowy sojusz centrolewicowy, który sformowali kierująca liberalnym ugrupowaniem Hatnuah (Ruch) była minister sprawiedliwości Cipi Liwni i lider Partii Pracy Isaak Herzog.

Dotychczasowa złożona z pięciu dość odległych od siebie pod względem ideologicznym i politycznym ugrupowań koalicja rządowa rozpadła się, gdy Netanjahu zdymisjonował 4 grudnia Liwni oraz stojącego na czele centrowej partii laickiej Jesz Atid (Jest Przyszłość) ministra finansów Jaira Lapida. Premier zarzucił obojgu ministrom usiłowanie politycznego puczu. W tej sytuacji 8 grudnia Kneset zagłosował za swym rozwiązaniem.

PAP

drukuj