fot. PAP/EPA

Iran: Tysiące osób demonstrowało, by zwrócić uwagę na problem zaopatrzenia w wodę

Tysiące osób, m.in. rolników, demonstrowało w mieście Isfahan w centralnej części Iranu, by zwrócić uwagę na problem zaopatrzenia w wodę – poinformowała w piątek irańska telewizja państwowa. Protest dotyczył m.in. problemu przepływającej przez miasto wyschniętej rzeki Zajanderud – precyzowała agencja AFP.

„Pozwólcie (miastu) Isfahan odetchnąć, rekultywować Zajanderud” – skandowała część manifestujących na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. Protestujący wznosili transparenty z napisem: „Naszą wodę wzięto za zakładnika”, czy „wschód Isfahan zamienił się w pustynię”.

Rolnicy z Ostanu (prowincji) Isfahan od lat demonstrowali przeciwko przekierowywaniu nurtu rzeki w celu zaopatrzenia sąsiedniej prowincji Jazd – przypomina Agencja Reutera. Działania te doprowadziły do suszy na polach uprawnych regionu – tłumaczono.

„Przepraszam wszystkich naszych drogich rolników. Jest mi wstyd, że nie mogę zapewnić potrzebnej do upraw wody. Z pomocą Boga, mam nadzieję, że uda nam się pokonać te niedobory w następnych kilku miesiącach” – mówił minister energetyki Ali Akbar Mehrabian w państwowej telewizji.

W odpowiedzi na protesty, tamtejszy rząd obiecał rozwiązać problem.

„Zarządziłem, by ministrowie energetyki i rolnictwa podjęli odpowiednie działania” – oświadczył w telewizji wiceprezydent Mohamamd Mokhber.

Do protestów odniósł się także przywódca duchowo-polityczny ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei.

„Ludzie okazali nam swoje niezadowolenie i nie możemy mieć im tego za złe” – mówił cytowany przez AFP.

Jak zauważa katarska telewizja Al-Dżazira, susze od lat stanowią utrapienie dla mieszkańców Iranu, a większość prowincji tego kraju zmaga się z tym problemem w mniejszym, lub większym stopniu.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl