PAP/EPA

Iran: prezydent Ebrahim Raisi został pochowany w rodzinnym mieście

Prezydent Iranu, Ebrahim Raisi, który zginął w niedzielę w katastrofie śmigłowca, został w czwartek pochowany w swoim rodzinnym mieście Meszhed. Setki tysięcy ubranych na czarno ludzi oddało mu ostatni hołd – podała AFP.

Mężczyźni, kobiety i dzieci odprowadzili trumnę do mauzoleum imama Rezy, które jest główną świątynią szyicką w Iranie. Ebrahim Raisi jest pierwszym pochowanym tam czołowym politykiem.

Większość osób biorących udział w procesji żałobnej niosła ze sobą zdjęcia z podobizną prezydenta, a także białe kwiaty. Wielu płakało i biło się w piersi na znak żałoby. Burmistrz miasta Meszhed poinformował, że w procesji miało wziąć udział trzy miliony ludzi.

Trumna z ciałem prezydenta była umieszczona na ciężarówce, gdzie znajdował się napis „Przybyłem, królu, daj mi schronienie” odnoszący się do imama Rezy.

Uroczystości pogrzebowe Ebrahima Raisiego rozpoczęły się we wtorek w mieście Tebriz, niedaleko którego doszło do wypadku helikoptera. Następnie zwłoki prezydenta zostały przewiezione do świętego dla szyitów miasta Kom, a później do Teheranu. W środę w stolicy kraju odbyła się procesja, w której wzięło udział ponad milion osób. Przewodniczył jej najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu, ajatollah Ali Chamenei.

Rządowe irańskie gazety w czwartek na pierwszych stronach określiły uroczystości pogrzebowe jako „epickie pożegnanie” prezydenta, który na zawsze pozostanie „w sercach ludzi”. Nagłówki dzienników o mniej konserwatywnym charakterze „Sazandegi” i „Sharq” napisały o „ostatecznym pożegnaniu” lub „zbiorowej żałobie” narodu irańskiego.

Jak podała AFP w ceremonii pogrzebowej wzięli udział przywódcy około 60 krajów z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji, w tym emir Kataru, szejk Tamim bin Hamad bin Khalif Al Thani. W wydarzeniu nie wziął udziału żaden przedstawiciel UE.

Państwowe media poinformowały, że w czwartek doszło do spotkania szefa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i sił Al-Kuds z przedstawicielami Hamasu, libańskiego Hezbollahu i jemeńskich rebeliantów Huti.

Przyspieszone wybory prezydenckie w Iranie odbędą się 28 czerwca. Zgodnie z harmonogramem od 30 maja do 3 czerwca będą rejestrowani kandydaci, a kampania wyborcza potrwa od 12 do 27 czerwca. AFP zwróciła uwagę, że jak dotąd nie pojawił się żaden kandydat, który reprezentowałby obecnie rządzący obóz konserwatywny.

Do katastrofy helikoptera, w której zginęli m.in. prezydent Ebrahim Raisi; minister spraw zagranicznych, Hosejn Amir Abdollahijan; a także dwóch wysokich rangą dowódców wojskowych, doszło w niedzielę w trudnych warunkach pogodowych. Została powołana komisja śledcza mająca wyjaśnić przyczyny wypadku, który miał miejsce w górskim terenie.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl