fot. PAP

Instytut Reumatologii będzie przyjmował pacjentów

Instytut Reumatologii przyjmuje i będzie przyjmował pacjentów – zapewniła Elżbieta Gryszpanowicz, która pełni obowiązki dyrektora placówki.  Wcześniej – po informacji, że Instytut chce ograniczyć przyjęcia – został odwołany dotychczasowy dyrektor Andrzej Włodarczyk.

Elżbieta Gryszpanowicz spotkała się wczoraj wieczorem z przedstawicielami mazowieckiego oddziału NFZ. Poinformowała, że możliwe będą przesunięcia środków w ramach tegorocznego kontraktu, tj. zbilansowanie nadwykonań z niewykonaniami. Nie jest jednak pewne, czy to rozwiąże trudną sytuacją placówki.

Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność powiedziała, że problem – nie tylko tej placówki specjalistycznej w Warszawie – bierze się z niekorzystnego podziału środków dla województwa mazowieckiego.

– Wiem z jakimi perturbacjami finansowymi boryka się ten oddział od czasu zmiany algorytmu podziału środków dla województw. Ale nie jest to problem nowy. Ta wątpliwość pojawiła się 3 lata temu. Wiedzieli o tym doskonale – ministerstwo zdrowia oraz poprzednia minister, która dziś jest marszałkiem sejmu i obecny minister, piastujący od roku tę funkcję, a także obecny prezes. To była decyzja polityczna. Skutki tej decyzji dzisiaj najgłośniejszym echem  odbijają się tutaj – powiedziała Maria Ochman.

I to właśnie tu z powodu braku pieniędzy nie wypłacono szpitalom za usługi już wykonane. Taką sytuację sygnalizował m.in. Instytut Reumatologii w komunikacie zapowiadającym ograniczanie przyjęć pacjentów.

– Chodziło nam o zwrot środków, poniesionych na leczenie przez fundusz za lata 2011 – 2012. To tak jakby ludziom przez 17 czy 20 miesięcy nie wypłacano pensji, a kazało się płacić za światło. To najbardziej prozaiczne porównanie. Nie chodzi tutaj o światło, a poważne koszty przeznaczone na leczenie ludzi – mówi rzecznik Instytutu dr Marek Stankiewicz.

 

Wypowiedź Marii Ochman:

Audio MP3
Pobierz

 

Wypowiedź Marka Stankiewicza:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj