twitter.com/WSkurkiewicz

Instytut Pamięci Narodowej informuje, że nie ma zgody na likwidację symboli pamięci

Instytut Pamięci Narodowej będzie reagował na każdą próbę likwidacji symboli pamięci narodowej w przestrzeni publicznej. IPN gotowy jest również na kroki prawne w takich sprawach.

W ubiegłym tygodniu kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska usunęło ze swojego budynku tablicę poświęconą Żołnierzom Niezłomnym wraz z symbolem Polski Walczącej. Ten symbol chroniony jest polskim prawem – przypomniał prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.

– Dopuszczono się haniebnych czynów. To, co nie udało się Niemcom i Sowietom, czyli likwidacji symbolu Polski Walczącej, zostało dokonane rękami polskich urzędników w wolnej, demokratycznej i niepodległej Polsce – wyjaśnił dr Karol Nawrocki.

Mimo zapowiedzi urzędników resortu klimatu i środowiska znak Polski Walczącej nie wrócił na swoje miejsce. Podobne przypadki związane z innymi symbolami i postaciami historycznymi mają miejsce w całym kraju. W pomorskim urzędzie wojewódzkim w Gdańsku przesunięto tablicę poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Pozbawiono też jego patronatu nad jedną z sal urzędu.

– Chciałem zaapelować do wszystkich urzędników szczebla centralnego, ale też urzędników wojewódzkich, powiatowych i gminnych, aby nie ekstrapolowali swoich politycznych i światopoglądowych emocji i nie niszczyli polskiej świadomości historycznej, która odnosi się do prawdy historycznej – akcentował dr Karol Nawrocki.

Zgłoszenia dotyczące niszczenia symboli narodowych Instytut przyjmuje pod adresem: [email protected]. Zapowiada też podejmowanie działań edukacyjnych oraz prawnych.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl