Innowacyjna proteza ucha środkowego

W Krakowie wszczepiono innowacyjną protezę ucha środkowego. Dzięki implantom stworzonym przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej możliwa będzie poprawa słuchu u pacjentów z uszkodzonym łańcuchem kosteczek słuchowych na skutek stanów zapalnych, urazów oraz wad wrodzonych.

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wszczepili pacjentowi pierwszą protezę ucha środkowego. Teraz rozpoczną się badania kliniczne z udziałem pacjentów. Urządzenie ma otrzymać sześć osób z uszkodzonym narządem słuchu. Działanie implantu wyjaśnia chirurg Maciej Wiatr.

– Operacja polegała na umieszczeniu protezy jako dodatkowego elementu drgającego na główce strzemiączka tak, aby między błoną bębenkową odtworzoną w tej operacji a strzemieniem znajdował się dodatkowy element drgający. Taka rekonstrukcja usprawnia dźwięk, który jest przewodzony do ucha wewnętrznego i powoduje jego wzmocnienie – mówi Maciej Wiatr.

Zapalenie ucha środkowego należy do najczęstszych schorzeń laryngologicznych. Bakterie będące przyczyną tego typu chorób są coraz bardziej odporne na stosowane antybiotyki. Konieczne jest więc szukanie nowych sposobów walki ze schorzeniem.

Eugeniusz Konieczny, pierwszy pacjent, któremu wszczepiono nową protezę, zauważa, że zawarty w niej środek bakteriobójczy jest bardzo istotny.

– Dla mnie jest również istotne to, że ta proteza ma poprzez składniki srebra czynniki bakteriobójcze, a z tym miałem do czynienia. Jeśli była poprawa, to po jakimś przeziębieniu, zaraz jakiś szum w głowie. To dla mnie jest bardzo istotne, że stan choroby nie będzie się powiększał – wskazuje Eugeniusz Konieczny.

I to właśnie lekkość konstrukcji oraz bakteriobójcze działanie wyróżnia tę protezę na tle innych. Nad projektem od marca 2016 r. pracuje zespół naukowo-badawczy z Akademii Górniczo-Hutniczej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl