fot. pixabay.com

IMGW: W tym tygodniu na zmianę chmury i słońce, deszcz i burze, w Tatrach śnieg

Na zmianę chmury i słońce, przelotne opady deszczu i lokalne burze – to prognoza IMGW na rozpoczynający się tydzień. Więcej chmur i silniejsze opady deszczu będą na południowym wschodzie kraju. W Tatrach deszcz przejdzie w śnieg, jutro może dochodzić tam do zamieci.

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej termometry tylko początkowo na wschodzie kraju pokażą nieco powyżej 20 stopni Celsjusza, później na przeważającym obszarze kraju od 14 do 19 st. Pogoda od początku tygodnia pogorszy się w południowo-wschodniej części kraju, która znajdzie się w zasięgu układu niżowego przemieszczającego się znad Austrii nad Ukrainę.

Dziś można się  spodziewać zmiennego zachmurzenia, przelotnych opadów i lokalnych burz, w trakcie których wiatr może osiągać w porywach do 70 km/h. Termometry pokażą od 16 stopni Celsjusza na zachodzie kraju do 22 na krańcach wschodnich.

W ciągu dnia, na południe Śląska Górnego i na zachód Małopolski, zacznie nasuwać się już strefa intensywniejszych opadów deszczu i tu może spaść do 25 mm opadu. W Tatrach opady deszczu przechodzić będą w opady śniegu – przewiduje IMGW.

Jutro na południowym wschodzie kraju zachmurzenie będzie większe, nasilą się opady deszczu, a w ciągu doby spadnie tam nawet 50 mm opadu.

W Tatrach opady śniegu dające przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 5 do 10 cm oraz porywisty wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne – prognozują synoptycy.

Na pozostałym obszarze kraju nadal chmury będą zmieniać się ze słońcem, opady będą przelotne i występować będą burze w towarzystwie wiatru osiągającego do 65 km/h. Termometry pokażą od 14 stopni na zachodzie do 20 na wschodzie.

Podobnie wyglądać będzie reszta tygodnia.

Od środy do niedzieli na zmianę chmury i słońce oraz przelotne opady deszczu i lokalne burze. Maksymalna temperatura powietrza kształtować się będzie od 12 stopni C do 19 stopni C, a minimalna w nocy od 3 stopni C do 11 stopni C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, tylko w czasie burz w porywach osiągający do 65 km/h – prognozuje IMGW.

PAP

drukuj