fot. flickr.com

IMGW: w 10 województwach ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Alert obowiązuje w dziesięciu województwach.

IMGW zwraca też uwagę, że opady mogą w niektórych miejscach doprowadzić do wzrostu wody w rzekach. O szczegółach mówi Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

– W tej chwili obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne IMGW przed intensywnymi opadami deszczu. One obowiązują w takim pasie od Dolnego Śląska aż po Lubelszczyznę, ale obowiązują też np. w południowych częściach Mazowsza czy w Wielkopolsce. Tam możemy spodziewać się przez cały dzień intensywnych opadów deszczu. IMGW wydało także ostrzeżenie hydrologiczne, które mówi o tym, że możliwe są wzrosty poziomów wód w województwie Śląskim. Na szczęście nie mamy informacji o jakichś niebezpiecznych zjawiskach – zaznacza Anna Adamkiewicz.

Anna Adamkiewicz wskazuje, że obecnie stan wód przekroczony jest na dwóch wodowskazach w województwie małopolskim.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

RIRM

drukuj