fot. flickr.com

IMGW: Ostrzeżenia hydrologiczne dla Sanu i Wisłoka w woj. podkarpackim

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał w niedzielę przed południem ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla rzek San i Wisłok w woj. podkarpackim. Dla części tego rejonu o ostrzeżeniach informowano piątek i sobotę – obecnie zostały one przedłużone do godzin porannych w poniedziałek.

Jak poinformowano alert drugiego stopnia dotyczy zlewni Wisłoka do Krosna oraz Sanu od Olchowców – po ujście Wisłoka.

„W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych w zlewni Wisłoku po Krosno oraz na dopływach Sanu od Olchowców po ujście Wisłoku spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody, punktowo z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. W przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska informacja może ulec zmianie” – zaznaczono w ostrzeżeniu IMGW.

Wcześniej w niedzielę IMGW informował o ostrzeżeniach drugiego stopnia dla części woj. świętokrzyskiego – zlewni rzek Nidy oraz Kamiennej po zbiornik Brody Iłżeckie. Alert drugiego stopnia wydany jeszcze w sobotę wieczorem dotyczy też rzeki Wisły – od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej. Wszystkie te ostrzeżenia obecnie także obowiązują do godzin porannych w poniedziałek.

Alert hydrologiczny drugiego stopnia oznacza możliwość wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, czyli w takiej sytuacji – obserwowane lub prognozowane – stany wody mieszczą się w zakresie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

PAP

drukuj