IMGW: Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla prawie całej Polski

IMGW wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałem. Alert dotyczy wszystkich województw z wyłączeniem północnej części zachodniopomorskiego. IMGW ostrzega także przed burzami z gradem w niektórych województwach.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem wydano dla województw: zachodniopomorskiego (z wyjątkiem północnej części), pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego (część północna), lubelskiego (część zachodnia).

W województwach objętych ostrzeżeniami drugiego stopnia temperatury maksymalne w dzień mogą wynieść od 28 do 35 stopni. W nocy termometry mogą wskazywać od 16 do 22 stopni.

Wydano również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem i burzami z gradem.

Pierwszy stopień ostrzeżenia przed upałem wydano dla wschodniej części województwa lubelskiego. Na tych terenach w dzień temperatura może wynieść od 29 do 31 st., a w nocy od 16 do 19 st.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem IMGW wydało dla woj. podkarpackiego, południowej części województwa małopolskiego oraz południowej część województwa śląskiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem i burzami z gradem IMGW wydało dla południowej i centralnej części woj. opolskiego, woj. kujawsko-pomorskiego, woj. pomorskiego, północnej części woj. wielkopolskiego oraz wschodniej części zachodniopomorskiego.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewidywane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, powodujące duże straty materialne oraz zagrożenia zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność. Należy śledzić komunikaty i pogodę oraz przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa we wcześniejszych komunikatach przypomina również, że aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu, czyli przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

RCB przypomina też, jak być bezpiecznym w czasie burzy. Jak informuje, nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl