fot. flickr.com

IMGW ostrzega: Burze z gradem w czterech województwach południowo-wschodniej części kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem, które dziś mogą wystąpić w czterech województwach: lubelskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia, co oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować m.in. straty materialne.

Jak czytamy na stronie internetowej IMGW, w województwie lubelskim prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad.

Na Podkarpaciu prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie 40 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami możliwy grad.

W Małopolsce i w województwie śląskim prognozy przewidują wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwy grad.

„Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne” – czytamy w ostrzeżeniu IMGW.

Instytut przestrzega, że należy się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania.

„Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej” – czytamy.

PAP/RIRM

drukuj