PAP/Marcin Bielecki

IMGW: od środy w całym kraju roztopy, będzie bardzo ślisko

Po mroźnych i śnieżnych dniach czas na ocieplenie. Od środy w całym kraju można spodziewać się dodatniej temperatury i roztopów. Topniejący śnieg, błoto i marznące opady spowodują, że na drogach będzie bardzo ślisko – prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Mimo nadchodzącego ocieplenia zima w Polsce być może nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Przed nami jeszcze luty – zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.

Synoptyk zwrócił uwagę, że wobec ocieplenia będzie bardzo ślisko na drogach. W nocy temperatura przy gruncie będzie spadać poniżej zera, może pojawić się marznący deszcz. Na trasie będzie trzeba uważać na błoto i gołoledź. Ponadto należy pamiętać, że lód będzie się robił jeszcze cieńszy i słabszy. Walijewski ponowił apel o rozsądek i niewchodzenie na zamarznięte stawy, rzeki czy jeziora.

Zgodnie z prognozą IMGW na rozpoczynający się tydzień, w całym kraju będzie robić się coraz cieplej – najpierw na zachodzie, później w centrum, aż po wschód. W nocy z poniedziałku na wtorek minimalna temperatura w zachodniej części kraju wykaże ok. 0 stopni Celsjusza. W środkowej Polsce będzie to jeszcze -12 stopni, a na wschodzie -19 stopni.

Wtorek przyniesie zachmurzenie i opady. We wschodniej części kraju padać ma śnieg i deszcz ze śniegiem, w zachodniej – deszcz ze śniegiem lub sam deszcz. Na drogach miejscami może być bardzo ślisko. Jak podaje IMGW, temperatura maksymalna zdecydowanie wzrośnie – od -8 stopni na północnym wschodzie przez 0 stopni w centrum do 3 stopni na krańcach zachodnich.

Mimo zachmurzenia od środy w całym kraju w dzień temperatura będzie dodatnia.

„Będzie od 0 stopni C na północnym wschodzie do 6 stopni C na północnym zachodzie. Miejscami padać będzie deszcz i deszcz ze śniegiem, a w nocy na wschodzie również śnieg. We wschodniej połowie kraju opady okresami mogą być jeszcze marznące i powodujące gołoledź. Nieco wzmoże się wiatr, który okresami będzie porywisty, zwłaszcza w obszarach podgórskich Karpat, gdzie porywy mogą osiągać do 70 km/h” – prognozuje IMGW.

W czwartek, jak zapowiada Instytut, zza chmur wyjrzy wreszcie słońce, a jedynie na północnym wschodzie będzie nieco mgliście. Tam termometry wskażą 1 stopień C, a na zachodzie – już 7 stopni C.

W piątek natomiast wróci zachmurzenie, miejscami spadnie deszcz. Temperatura będzie się utrzymywać w granicach 3-7 stopni C.

W weekend nadejdzie ochłodzenie, a opady deszczu przewidywane przez IMGW w sobotę zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem – w niedzielę nawet w śnieg. Jak prognozuje Instytut, temperatura będzie osiągać od 1 do 4 stopni C. W niedzielę na obszarach podgórskich lekki mróz może utrzymywać się przez cały dzień.

Prognozę na ten tydzień Instytut opublikował m.in. na swojej stronie internetowej imgw.pl.

PAP

drukuj