fot. twitter.com/GAZ_SYSTEM

I. Dominiak: Gaz-System informuje, że prace w ramach projektu Baltic Pipe przebiegają bez zakłóceń

Prace nad Baltic Pipe w części, za którą odpowiada Gaz-System, przebiegają bez zakłóceń – poinformował polski operator. Gaz-System potwierdził, że został poinformowany przez duńskiego operatora Energinet o tym, że duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła decyzję środowiskową dotyczącą budowy Baltic Pipe na lądzie.

Dania tłumaczy, że konieczne są dodatkowe badania,  by ocenić, czy inwestycja może zniszczyć lub uszkodzić tereny rozrodu, lub odpoczynku niektórych gatunków myszy i nietoperzy.

Polski operator podkreślił, że ta decyzja nie ma wpływu na realizację projektu Baltic Pipe przez Gaz-System – mówi Iwona Dominiak, rzecznik Gaz System.

– Gaz-System informuje, że prace prowadzone na lądzie oraz na Morzu Bałtyckim w ramach projektu Baltic Pipe przebiegają bez zakłóceń. Są one realizowane zgodnie z harmonogramem. W związku z tym decyzja duńskiej Komisji Odwoławczej nie ma wpływu na realizację tej części projektu, która jest wykonywana przez Gaz-System – wyjaśnia Iwona Dominiak.

Gaz-System dodał, że jest w stałym kontakcie z Energinetem, który podejmuje działania zaradcze związane z wyjaśnieniem obecnej sytuacji.

Operator przekazał też, że spółka Energinet obecnie analizuje konsekwencje tej decyzji w kontekście wpływu na prowadzenie prac budowlanych na lądzie w Danii.

Według harmonogramu cały system Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski, ma ruszyć 1 października 2022 roku.

RIRM

drukuj