„Holy Wins” – „Święty zwycięża”

Marsze Świętych, procesje, czuwania modlitewne połączone z Eucharystią i  adoracją Najświętszego Sakramentu oraz koncerty to wydarzenia, które odbędą się w wielu parafiach na terenie całego kraju, w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, 31 października. Jest to odpowiedź ludzi wierzących na przypadające w tym dniu i promowane w Polsce pogańsko-okultystyczne Halloween.

Po raz pierwszy „Marsz Świętych” przejdzie w najbliższą środę ulicami Opola. O 16. odprawiona zostanie Msza Św. w kościele p.w. Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha. Następnie wyruszy procesja z relikwiami świętych, która zakończy się nabożeństwem uwielbienia w opolskiej katedrze. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ks. bp Andrzej Czaja, pasterz diecezji opolskiej oraz prezydent Opola.

W Tarnowie młodzież z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego organizuje „Noc Świętych”. Czuwanie rozpocznie się o 19:30 w dolnej części kościoła.  Zorganizowana zostanie procesja świętych, wspólna modlitwa i śpiew oraz losowanie świętego jako patrona na cały rok.

Natomiast w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie odbędzie się „Noc Uwielbienia”, w ramach której przewidziano adorację Najświętszego Sakramentu, rozważanie Słowa Bożego oraz uwielbienie Boga śpiewem i psalmami, prowadzone przez zespoły dziecięco-młodzieżowe. Nabożeństwo będzie trwało od 20:00 do północy.

Kilkanaście parafii włączyło się w inicjatywę „Holy Wins”, czyli „Święty zwycięża”, zapoczątkowaną klika lat temu przez grupę księży z archidiecezji gdańskiej. Ma ona formę modlitewnego spotkania, na które składa się adoracja Najświętszego Sakramentu, procesja i uczczenie relikwii oraz konferencja. Poszczególne punkty programu zmieniają się w zależności od pomysłu organizatorów. W tym roku takie czuwanie będzie miało miejsce m.in. w następujących kościołach: św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu, Wniebowzięcia NMP w Żukowie, św. Wawrzyńca w Luzinie, Wniebowzięcia NMP w Redzie, św. Judy Tadeusza w Gdańsku-Łostowicach oraz św. Jakuba w Lęborku.

„Holy Wins” to alternatywa dla Halloween, będącego zagrożeniem duchowym, promującym magię, wróżbiarstwo, a nawet elementy satanizmu. Pomysłodawcy akcji „Święty zwycięża”, przeciwstawiając się tym pogańskim tradycjom, chcą zachwycić wiernych – zwłaszcza ludzi młodych – pięknem świętości. Przypominają także o prawdziwym znaczeniu Uroczystości Wszystkich Świętych, która niesie każdemu przesłanie radości i nadziei.

Z roku na rok coraz więcej duszpasterzy podejmuje podobne inicjatywy, zachęcając parafian do spędzenia czasu na wspólnej modlitwie za wstawiennictwem świętych i błogosławionych.

 

RIRM/MB

drukuj