Hiszpania. Ponad 60 proc. gmin zagrożonych likwidacją

Ponad 60 proc. gmin w Hiszpanii jest zagrożonych likwidacją z powodu szybko malejącej liczby ludności. W blisko 5000 gmin żyje mniej niż 1000 mieszkańców – poinformował w poniedziałek Abel Caballero, przewodniczący Federacji Gmin i Prowincji Hiszpanii (FEMP).

Jak wyjaśnił, drastyczny spadek populacji jest głównie efektem niskiego przyrostu naturalnego oraz braku pracy na prowincji.

“Wielokrotnie apelowaliśmy już do władz państwowych w tej sprawie. Problem jest bardzo poważny, a jego rozwiązanie wymaga od rządu podjęcia pilnych działań. Ponad 60 proc. gmin na terenie naszego kraju grozi likwidacja” – powiedział Abel Caballero.

Przewodniczący FEMP poinformował, opierając się na danych Instytutu Statystycznego Hiszpanii (INE), że spośród 8 125 gmin tego kraju aż 4 955 ma mniej niż tysiąc mieszkańców.

Najwięcej gmin, w których mieszka mniej niż 1000 mieszkańców, mają prowincje środkowej oraz północno-wschodniej Hiszpanii, w szczególności Cuenca, Guadalajara, Segowia, Valladolid, Palencia, La Rioja, Huesca, Saragossa oraz Salamanka.

Z danych INE wynika, że szybko przybywa też gmin, w których żyje poniżej 100 mieszkańców. O ile w 2000 r. było ich 358, to obecnie jest ich już 1 286.

Najwięcej gmin, w których liczba mieszkańców nie przekracza stu osób, znajduje się w prowincji Guadalajara, w środkowej Hiszpanii. Kilkudziesięcioosobową ludność mają aż 173 gminy ze wszystkich znajdujących się tam 288.

Jednym z przykładów wymierającej gminy jest Henche w prowincji Guadalajara, gdzie w ostatniej dekadzie zamknięto szkołę, a liczba mieszkańców wynosi zaledwie 77 osób.

“Poza trójką dzieci nie mamy tu żadnej młodzieży, a najmłodszy dorosły mieszkaniec naszej gminy ma 22 lata. Zdecydowana większość naszej ludności to osoby w wieku emerytalnym” – powiedział Angel Cuesta, burmistrz Henche.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl