fot. twitter.com/NFOSiGW

Hiszpania ograniczy ilość wody przesyłanej do Portugalii. Powodem susza

Władze Hiszpanii i Portugalii porozumiały się w sprawie redukcji wody przesyłanej głównymi rzekami między tymi krajami. Decyzja ta, naruszająca porozumienie obu państw z 1998 r., wynika z pogarszającego się w tym roku niedoboru wody. Powodem jest susza.

Jak poinformowało ministerstwo środowiska w Madrycie, z powodu nasilającej się na Półwyspie Iberyjskim suszy Hiszpania nie będzie w stanie zapewnić minimalnych poziomów na płynących do Portugalii rzekach. Te zostały ustalone w 1998 r. w Konwencji z Albufeiry.

W oświadczeniu hiszpański resort wyjaśnił, że w Tagu i Douro, dwóch głównych rzekach płynących z Hiszpanii do Portugalii, poziom wody w obecnym sezonie hydrologicznym 2021-2022 będzie o 10 proc. niższy od minimum zatwierdzonego w umowie z 1998 r.

Rząd Portugalii poinformował z kolei, że w porozumieniu uzgodnionym z Hiszpanią w środę ustalono, że do grudnia 2022 r. władze obu państw wypracują “rozwiązania ograniczające postępującą suszę”.

We wrześniu tysiące hiszpańskich rolników protestowało w zachodniej części kraju, domagając się od rządu Pedro Sancheza wstrzymania przesyłu wody na głównych rzekach kraju do Portugalii. Przekonywali, że taka redukcja jest konieczna, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie hiszpańskich upraw.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl