Historia Boxing Day w Premier League

26 grudnia – Boże Narodzenie. Większość ludzi spotyka się ze swoimi rodzinami. Panuje miła, świąteczna atmosfera, a śmiechom nie ma końca. Powoli jednak w każdym kibicowskim domu daje się wyczuć napięcie, a może nawet i lekki stres, którego epicentrum znajduje się na stadionach Premier League. Rozpoczyna się Boxing Day.

Boxing Day to jeden z najpopularniejszych dni wśród fanów piłki nożnej, którego tradycja sięga aż 1860 roku. Wtedy to rozegrano pierwszy mecz w historii futbolu. 26 grudnia dwa angielskie kluby z Sheffield – Hallam FC oraz Sheffield FC – zmierzyły się ze sobą, rozpoczynając piękną historię najpopularniejszej obecnie dyscypliny sportowej na świecie.

W 1888 roku założono English Football League. Zarządzono wtedy, że – na pamiątkę wspomnianego meczu – co roku 26 i 27 grudnia rozgrywane będą dwie kolejki ligi angielskiej. Kilkadziesiąt lat później, w 1957 r., zmieniono ten zapis i zdecydowano, że spotkania będą rozgrywane tylko w dzień Bożego Narodzenia. Co ciekawe, wszystkie mecze rozgrywane są jednego dnia tylko podczas ostatniego dnia sezonu, Nowego Roku oraz właśnie w Boxing Day.

26 grudnia kibice doświadczali wielu emocjonujących chwil. W pamięć zapadały takie spotkania, jak zwycięstwo Manchesteru United z Newcastle 4:3 (w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry bramkę zdobył Javier Hernandez) czy wyjazdowa porażka Manchesteru City z Wigan Athletic 3:4. Za najlepszy jednak uchodzi mecz Chelsea Londyn z Aston Villą z 2007 roku. Łącznie osiem bramek, trzy czerwone kartki i gol z rzutu karnego w ostatniej minucie na wagę remisu dla „The Vilans”. Wszystko prezentuje poniższy materiał filmowy.

Na Boxing Day czekają nie tylko angielscy fani, ale i kibice z całego świata. Dzięki kontynuowanej od wielu lat tradycji wszyscy podczas świąt mogą obejrzeć „kawał” dobrego futbolu.

W tym sezonie 26 grudnia czekają na nas mecze:

Brighton & Hove Albion – Arsenal Londyn
Burnley – Everton
Crystal Palace – Cardiff City
Fulham – Wolverhampton Wolves
Leicester City – Manchester City
Liverpool – Newcastle United
Manchester United – Huddersfield Town
Southampton – West Ham United
Tottenham Hotspur – Bournemouth
Watford – Chelsea Londyn

Sport.RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl