Hamas grozi atakiem na lotnisko Ben Guriona

Zbrojne ramię organizacji palestyńskiej Hamas ostrzegło w piątek linie lotnicze, że zamierza dokonać ataku rakietowego ze Strefy Gazy na międzynarodowe lotnisko Ben Guriona pod Tel Awiwem, które jest głównym portem lotniczym Izraela.

Radykałowie ostrzegli przewoźników, aby tam nie latali.

Wobec ataków Izraela (…) na mieszkańców Strefy Gazy (…) zbrojne ramię ruchu Hamas zdecydowało się odpowiedzieć na izraelską agresję. I ostrzegamy was przed lotami na lotnisko Ben Guriona, które będzie dzisiaj (w piątek) jednym z naszych celów, ponieważ znajduje się tam również baza wojskowa – brzmi oświadczenie bojowników Hamasu.

Grupa twierdziła wcześniej, że wystrzeliła co najmniej jeden pocisk rakietowy w kierunku lotniska, ale – jak zastrzega Reuters – nic nie wiadomo, aby w większości nieprecyzyjne rakiety używane przez bojowników palestyńskich uderzyły w lotnisko lub w jego pobliżu. I dodaje, że port lotniczy Ben Guriona jest największym międzynarodowym lotniskiem Izraela, które jest dobrze chronione przez system obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła.

Rzecznik lotniska powiedział, że na około 10 minut wstrzymano wszelkie działania na jego terenie; zawyły też syreny. Rzecznik zastrzegł przy tym, że syreny na Ben Gurionie uruchomiono w związku z generalnym alarmem w Tel Awiwie, a nie z bezpośrednim zagrożeniem dla lotniska.

 

PAP/RIRM

drukuj