fot. twitter.com/GUS_STAT

GUS: Produkcja przemysłowa w Polsce w kwietniu wzrosła o 9,2 proc.

Produkcja przemysłowa w Polsce nie zwalnia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w kwietniu wzrosła o 9,2 procent licząc rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowała niewielki spadek, bo o 3,6 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu o 8,7 proc., a miesiąc do miesiąca spadku o 4,3 proc.

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, stwierdził, że niewykluczone są kolejne wzrosty produkcji przemysłowej w naszym kraju. Jego zdaniem na sytuacje mogą wpłynąć nowe rynki zbytu.

– Bardzo istotne jest to, że udaje nam się nie reagować silnie na pogorszenie sytuacji gospodarczej u naszego sąsiada i głównego partnera biznesowego – Niemiec. Gospodarka niemiecka przeżywa obniżenie dynamiki wzrostowej. Jeżeli uda nam się odnaleźć nowe rynki poza uzależnieniem się od gospodarki niemieckiej, to dalsze wzrosty prawdopodobnie będą możliwe, a sytuacja, która ma charakter spadkowy będzie jednorazowa – wskazał dr Artur Bartoszewicz.  

Ekonomista podkreślił, że na wzrost produkcji przemysłowej w Polsce najbardziej wpływają zamówienia wewnętrzne i zewnętrzne.

Dużym czynnikiem wzrostowym zdaniem dr Artura Bartoszewicza jest produkcja maszyn i urządzeń oraz zamówienia związane z budownictwem.

 

RIRM

drukuj