fot. PAP/Radek Pietruszka

Gruzja: nie powiodła się próba impeachmentu prezydent Salome Zurabiszwili

Gruziński parlament nie przegłosował zainicjowanego przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie impeachmentu głowy państwa – poinformowała kaukaska redakcja portalu Radio Swoboda.

Do usunięcia głowy państwa ze stanowiska potrzeba było 100 głosów spośród 150 deputowanych. Za odsunięciem prezydent Salome Zurabiszwili zagłosowało 86 deputowanych, przeciw był jeden.

Informacje o zainicjowaniu procedury impeachmentu Salome Zurabiszwili przez rządzącą w kraju partię Gruzińskie Marzenie pojawiły się na przełomie sierpnia i września. W ocenie ugrupowania prezydent nie uzgodniła z gabinetem ministrów wizyt w państwach Europy i złamała w ten sposób konstytucję. Podczas tych podróży Salome Zurabiszwili miała przekonywać rozmówców z Francji, Niemiec oraz instytucji Unii Europejskiej do przyznania Gruzji statusu kandydata do UE. Zgodnie z ustawą zasadniczą Gruzji prezydent kraju może korzystać z uprawnień przedstawicielskich w stosunkach zagranicznych wyłącznie za zgodą rządu.

Salome Zurabiszwili objęła urząd prezydenta Gruzji w 2018 roku właśnie dzięki poparciu partii Gruzińskie Marzenie i jej założyciela, miliardera Bidziny Iwaniszwilego. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku stanowiska głowy państwa oraz partii rządzącej w kwestiach dotyczących m.in. polityki zagranicznej zaczęły coraz bardziej się różnić, co doprowadziło do konfliktu pomiędzy obiema stronami.

W poniedziałek 16 października Sąd Konstytucyjny Gruzji uznał, że Salome Zurabiszwili, która udała się w podróż do krajów Europy bez zgody rady ministrów, złamała ustawę zasadniczą. To rozpoczęło formalną procedurę impeachmentu głowy państwa. Sześciu sędziów uznało, że prezydent złamała konstytucję, a trzech nie zgodziło się z tym werdyktem.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl