Groźny wirus na Ukrainie       

Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o szczepienie dzieci i młodzieży przeciwko polio. Ma to związek z wykryciem dwóch przypadków zachorowań na Ukrainie.

Inspektorat przypomina, że obowiązkowe szczepienia przeciw polio powinny być podane dziecku w trzech dawkach przed ukończeniem przez nie 14. miesiąca życia, a szczepienie pojedynczą dawką przypominającą powinno odbyć się, gdy ma ono 6 lat.

W Polsce przeciw polio zaszczepionych jest 95 proc. dzieci, a u dzieci powyżej 2 roku życia poziom zaszczepienia wynosi prawie 100 proc.

Zaszczepione powinny być również wszystkie osoby, które podróżują do regionów w których potwierdzono występowanie poliowirusów.

Dr Zbigniew Hałat, lekarz epidemiolog mówi o realnym zagrożeniu wirusem polio również w Polsce.

Tej szczepionki naprawdę lekceważyć nie wolno. Jeżeli mamy taką epidemiologiczną sytuację, że w kraju, który jest dla nas miejscem pochodzenia uchodźców, czy też imigrantów są przypadki polio, oczywiście powinno budzić to wielki alarm, głównie w inspektoratach sanitarnych. Powinny być podjęte wszelkie możliwe działania, zmierzające do pełnego zaszczepienia populacji i uodpornienia w szczególności tych ludzi u których odporność mogłaby gasnąć, a którzy pracują w kontakcie z tymi przybyszami – tłumaczy dr Zbigniew Hałat.

Ukraina jest szczególnie narażona na rozprzestrzenianie się wirusa ze względu na to, że szczepienia nie obejmują wszystkich dzieci. Tylko 50 proc. z nich zostało zaszczepionych w 2014 roku przeciw tej zakaźnej chorobie. Natomiast ostatnie zachorowanie na polio w Polsce miało miejsce w 1984 r. i było wywołane dzikim typem wirusów.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl