fot. PAP/EPA

Grecki rząd uzyskał wotum zaufania

Grecki parlament po trzech dniach debaty udzielił wotum zaufania dla rządu Aleksisa Ciprasa. Nowy gabinet poparli wszyscy deputowani z partii wchodzących w skład rządzącej koalicji.

Koalicja Syrizy i niewielkiej prawicowej partii Niezależni Grecy ma w 300-osobowym greckim parlamencie 155 mandatów.

Przeciwko wnioskowi o wotum zaufania dla rządu Ciprasa głosowało 144 deputowanych z ugrupowań opozycyjnych. Jak poinformowało prezydium parlamentu, jeden deputowany był nieobecny podczas głosowania.

W swym wystąpieniu w parlamencie Cipras zapowiedział szybką realizację reform uzgodnionych z międzynarodowymi kredytodawcami Grecji. Nie ukrywał, że Greków czekają ciężkie czasy. „Musimy zacisnąć zęby” – stwierdził.

Cipras zarzucił opozycji, że tylko go krytykuje, a sama nie ma nic do zaproponowania.

Lider najsilniejszego ugrupowania opozycyjnego, konserwatywnej Nowej Demokracji (ND), Wangelis Meimarakis, ostro skrytykował program nowego rządu. „Zima, która się zbliża, będzie bardzo ciężka. Prawdopodobnie najcięższa w ostatnich latach” – powiedział Meimarakis przez głosowaniem. Zarzucił Ciprasowi, że planuje wprowadzenie nowych podatków, które, jak uważa, obciążą przede wszystkim najbiedniejszych. „Czy to jest lewicowy program?” – pytał Meimarakis.

Według niego projekt budżetu przygotowany przez ministra finansów Euklida Cakalotosa pokazuje, że grecka gospodarka dalej pogrążać się będzie w recesji, a bezrobocie będzie rosło.

Wangelis Meimarakis zapewnił, że Nowa Demokracja popiera wszystkie reformy i prywatyzację, ale nie akceptuje nowych obciążeń podatkowych.

Program nowego rządu skrytykowały także pozostałe ugrupowania opozycyjne.

Jeszcze w tym miesiącu eksperci Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego mają podjąć pierwszy przegląd realizacji uzgodnionego w sierpniu z Atenami programu pomocowego na kwotę 86 mld euro. By uzyskać kolejne transze wypłat z tego programu, Grecja musi wprowadzić szereg reform dotyczących opodatkowania, emerytur, służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

PAP/RIRM

drukuj