Grecja: W ciągu ostatniej doby przybyło tylko 18 migrantów

W ciągu ostatniej doby do Grecji dotarło tylko 18 migrantów. Tydzień po wejściu w życie porozumienia między Unią Europejską, a Turcją o odsyłaniu nielegalnych migrantów, spada liczba przybywających na greckie wyspy uchodźców.

Od początku kwietnia przybyło do Grecji ok. 1,7 tys. migrantów. Dla porównania w październiku 2015 roku, kiedy Grecja zmagała się z największą liczbą przybywających uchodźców – dotarło tam ponad 200 tys. migrantów. Wciąż co najmniej 53 tys. migrantów pozostaje w kraju, przez który od początku 2015 roku ponad milion ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki przedostało się do innych państw Europy.

Zgodnie z porozumieniem UE z Turcją od 4 kwietnia uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przenoszeni z tego kraju do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk. Władze unijne szacują, że będzie to łącznie 72 tys. osób. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie „modelu biznesowego” przemytników ludzi.

Dotąd w ramach porozumienia odesłano do Turcji około 350 nielegalnych migrantów, w większości Pakistańczyków.

RIRM

drukuj