PAP/EPA

Gratulacje dla Joe Bidena

Do Joe Bidena, którego zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych ogłosiły media, płyną gratulacje od przywódców państw z całego świata.

Zaraz po tym, gdy ogłoszono, że kandydat Demokratów na urząd prezydenta USA, Joe Biden, zdobył 74 mln głosów, zdobywając przewagę w wyścigu o urząd głowy państwa, do Ameryki popłynęły gratulacje z całego świata.

– Chciałbym zacząć od pozdrowienia Joe Bidena i Kamali Harris. Od prawie 40 lat mam osobiste i ciepłe relacje z Joe Bidenem i znam go jako wielkiego przyjaciela państwa Izrael. Jestem pewien, że będziemy nadal współpracować na rzecz umocnienia specjalnego sojuszu, jaki łączy Izrael ze Stanami Zjednoczonymi – podkreślił Benjamin Netanjahu, premier Izraela.

Gratulacje złożyli także przywódcy Unii Europejskiej: prezydent Litwy, premier Węgier, Szwecji i Irlandii, a także premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, i kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Gratulacje dla Joe Bidena z okazji jego wyboru na prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz dla Kamali Harris z okazji jej historycznego osiągnięcia” – napisał Boris Johnson.

„Gratulacje! Amerykanie podjęli decyzję. Joe Biden będzie 46. Prezydentem Stanów Zjednoczonych” – podkreśliła Angela Merkel.

Oprócz gratulacji wielu przywódców światowych wyraziło nadzieję na odbudowę relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

 „Nowa administracja amerykańska ma teraz okazję, by naprawić błędy przeszłości i ponownie potwierdzić swe zobowiązania wynikające z podpisanych przez siebie umów w pełnym poszanowaniu dla prawa międzynarodowego” – zaznaczył Hasan Rouhani, prezydent Iranu.

„Joe Biden jest prawdziwym przyjacielem Grecji i jestem pewien, że w czasie jego prezydentury relacje między naszymi krajami będą jeszcze silniejsze” – wskazał Kyriakos Micotakis, premier Grecji.

Wcześniej wygranej Joe Bidenowi w amerykańskich wyborach pogratulowali m.in. przywódcy: Egiptu, Libanu, Kataru, Malty i Zimbabwe.

TV Trwam News

drukuj