fot. https://twitter.com/NbergWX/status/1450547863793111051/photo/1

Grad wielkości grejpfrutów spadł na zachodnie wybrzeże Australii

Rekordowo duży grad, gdzieniegdzie wielkości grejpfrutów, spadł w tym tygodniu na zachodnie wybrzeże Australii – przekazało w środę australijskie biuro meteorologii (BOM). Burza z piorunami w okolicy miasta Mackay, około 950 km na północ od Brisbane, przyniosła grad o średnicy nawet 16 centymetrów.

Tego typu opady gradu są bardzo rzadkie i pojawiają się jedynie w wyjątkowych warunkach atmosferycznych – poinformowało BOM.

„W środkowym Queensland nastąpiło przemieszanie się bardzo zimnego i suchego powietrza z ciepłym i wilgotnym. Gdy burze z piorunami rozpętały się na dobre, pogoda stała się bardzo niestabilna, pozwalając kulom gradu się powiększać” – podało biuro meteorologiczne.

Alert ostrzegający przed burzami z piorunami w częściach tego stanu wciąż obowiązuje. Burze mają się rozszerzyć na wschodnią część Queensland – dodano.

W ostatnich kilku dniach w Australii występują niebezpieczne warunki pogodowe – zauważa Reuters. Wcześniej w tym tygodniu w stanie Nowa Południowa Walia (NSW) zarejestrowano rzadko spotykane w tej części kontynentu tornado – dodaje agencja.

PAP

drukuj