fot. sxc.hu

Górnicze związki zawodowe domagają się zwołania zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

Górnicze związki zawodowe domagają się zwołania trójstronnego zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Wniosek w tej sprawie związkowcy z górniczej „Solidarności” skierowali we wtorek do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. W ich ocenie w górnictwie narastają problemy wymagające pilnych działań.

Wiceszef górniczej „Solidarności” Stanisław Kłysz zaznaczył, że związkowcy chcą także spotkać się z nowym wiceministrem odpowiedzialnym m.in. za górnictwo – senatorem Adamem Gawędą.

– Chcemy poznać, jakie są kierunki działania, jakie są zamiary w stosunku do górnictwa nowego ministra odpowiedzialnego za górnictwo. Chcemy też poruszyć kwestię dotyczącą kształtowania się wynagrodzeń w górnictwie, gwarancji związanych z możliwością rozwoju górnictwa, a więc ograniczenia importu węgla. Chcemy też poruszyć kwestię inwestycji w górnictwie, perspektywy dalszego funkcjonowania górnictwa, realizacji programów dla górnictwa. Wszystkie te kwestie, które są bardzo istotne na dzień dzisiejszy – a w szczególności niepokój społeczny związany z płacami – chcemy jak najszybciej z nowym ministrem w szerokim gronie omówić – wskazał Stanisław Kłysz.

Według przedstawicieli „Solidarności”, zespół powinien zebrać się najpóźniej 25 lipca. Jeżeli tak się nie stanie, związek grozi „podjęciem radykalnych działań”.

Zespół Trójstronny ds. Górnictwa powołany został w 1992 r. Stronę rządową reprezentują przedstawiciele m.in. ministerstw energii, środowiska oraz finansów. W rozmowach uczestniczą także związkowcy oraz pracodawcy.

RIRM

drukuj