fot. PAP/Tomasz Gzell

W Zabrzu otwarto nowoczesny SOR

W Szpitalu Miejskim w Zabrzu otwarto nowoczesny SOR m.in. z lądowiskiem dla helikopterów. Budowa to koszt 36 mln zł, z czego 8,5 mln to dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia.

Pod lądowiskiem jest odcinek natychmiastowej pomocy, który obejmuje m.in. sale zabiegowe z respiratorami, oddział intensywnej terapii i blok operacyjny. Modernizacja placówki dla pacjentów oznacza, że będą mogli liczyć na większą liczbę ratowników, lepszy sprzęt i opiekę medyczną.

W uroczystym otwarciu nowego SOR-u wziął udział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak mówił modernizacja tego szpitala jest to przykład doskonałego rozwiązania architektonicznego z korzyścią dla pacjenta.

– W sytuacji całego regionu i województwa lądowisko helikoptera jest po prostu rzeczą niezbędną. Wiemy, że czas to życie. W przypadku poważnego zagrożenia życia dotarcie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, dotarcie na blok operacyjny to są tak naprawdę minuty życia. A to, że jest to lądowisko na dachu, gdzie nie trzeba przewozić pacjenta, gdyż można zjechać windą prosto na blok operacyjny, to jest też niezwykle ważne. W ogóle współczesne budowanie nowych szpitali, nowych oddziałów szpitalnych to jest też bezpieczeństwo pacjenta. My tutaj mówimy oczywiście o infrastrukturze, o wielkich inwestycjach, o pieniądzach, ale tak naprawdę to pacjent się liczy – zaznaczył minister Szumowski.

W planach szpitala jest jeszcze stworzenie centrum urazowego. Władze placówki zapewniają, że mają już niezbędne kadry. Zwrócono uwagę, że centrum urazowe służyłoby potencjalnie 1,2 mln okolicznych mieszkańców.

RIRM

drukuj