W Gnieźnie powstanie blok mieszkalny tylko dla seniorów

Władze Gniezna chcą, aby osoby starsze, które samotnie zajmują drogie i duże mieszkania komunalne, mogły się przenieść do tańszych i mniejszych. Takie mieszkania mają być odpowiednio przystosowane. Idea jest szczytna, problem w tym, że wciąż nie są znane kryteria, na jakiej podstawie takie mieszkania będą przyznawane.

Na ulicy Cymsa w Gnieźnie powstaje jeden z pierwszych w Polsce bloków tylko dla seniorów. Pomysł na tego typu mieszkania ponoć wyszedł od samych seniorów.

– Spotykamy się z osobami, które przychodzą, rozmawiamy i mówią o tym, że mieszkanie, które w tej chwili utrzymują, jest dla nich za duże, niepotrzebne, że woleliby mniejsze mieszkania – mówi wiceprezydent Gniezna Michał Powałowski.

Władze miasta rozpoczęły więc budowę bloku, którego mieszkańcami miałyby być osoby starsze. Mieszkania mają mieć powierzchnię od 30 do 50 metrów kwadratowych. Budynek wyposażony będzie w podjazdy, windę i monitoring.

Jak wskazuje Danuta Wiśniewska z Miejskiej Rady Seniorów, osoby starsze będą chciały skorzystać z udogodnień mieszkania w takim bloku i zdecydują się na przeprowadzkę.

– Znajdą się tacy chętni, na pewno się znajdą, bo utrudnieniem jest mieszkanie w dużych komunalnych mieszkaniach w mieście, gdzie trzeba dużo siły, wytrwałości, żeby utrzymać porządek, żeby wdrapać się (nieładnie mówiąc) na wyższe piętro – wskazuje Danuta Wiśniewska.

W bloku dla seniorów ma mieszkać gospodarz, który na co dzień będzie pomagał lokatorom. Mieszkania mają być wyposażone w system, dzięki któremu seniorzy będą mogli wezwać pomoc, gdyby stało im się coś złego.

– Myślę, że korzyści są obopólne. Po pierwsze miasto pozyska mieszkania większe, w których mogą zamieszkać rodziny z dziećmi – zwraca uwagę Michał Powałowski.

– Natomiast dla osób starszych to obniżenie kosztów utrzymania dotychczasowego mieszkania – dodaje wiceprezydent Gniezna.

Paweł Kamiński, przedsiębiorca z Gniezna przyznaje, że sam pomysł budowy bloku dla seniorów mu się podoba, ale ma pewne zastrzeżenia.

 – Po pierwsze nie wiemy, ile te mieszkania będą kosztowały. Po drugie, nie wiemy, na jakiej zasadzie będą przyznawane, a to powinniśmy wiedzieć na samym początku tworzenia takiego projektu – podkreśla Paweł Kamiński.

 Pierwsze mieszkania mają być oddane do użytku jesienią 2018 roku.

                                                                  

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj