Gen. Hodges: Rosja wykorzystuje Syrię do szkolenia swoich wojsk

Dowódca naczelny sił lądowych USA w Europie gen. Frederick Hodges oskarżył Rosję o wykorzystywanie kampanii w Syrii do prowadzenia „szkoleń z ostrym strzelaniem” – podaje w czwartek BBC. Amerykański dowódca uważa, że Rosjanie „lekceważą ofiary cywilne”.

Generał Hodges uważa, że Rosja „lekceważy ofiary cywilne (konfliktu) i nie jest to zachowanie, które przystoi państwu chcącemu, aby je traktować jako supermocarstwo”.

W czwartek ministerstwo obrony Rosji podało, że w wyniku działań rosyjskich sił lotniczych zginęło w Syrii 35 tys. bojowników. Jednak BBC przypomina, że Moskwa była już wielokrotnie oskarżana o wykorzystanie ciężkiego sprzętu wojskowego na obszarach z ludnością cywilną.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu mówił tego dnia, że od początku ostrzałów w Syrii rosyjskie lotnictwo wykonało 18800 lotów bojowych i przeprowadziło 71 tys. uderzeń.

„To, co widzimy w Syrii, jest oczywiście demonstracją wykorzystania broni, która nie jest tam konieczna” – mówił BBC generał Hodges.

Rosjanie przekonują jednak, że ich działania w Syrii zapobiegły rozpadowi tego państwa. Dodatkowo Moskwa uważa, że cała operacja pozwoliła na rozwiązanie różnych zadań geopolitycznych.

PAP/RIRM

drukuj