fot. PAP/Adam Warżawa

Gdyńska stocznia Crist zbuduje kablowiec dla francuskiego armatora

Wiosną 2020 r. gdyńska stocznia Crist ma zakończyć budowę kablowca dla francuskiego armatora Nexans Subsea Operations. Stocznia częściowo wyposaży statek. Jednostka będzie miała długość prawie 150 metrów i pomieści 90-osobową załogę.

„Statek będzie przystosowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich zdolności manewrowych i utrzymywaniu pozycji” – poinformował we wtorek PR Manager Crist S.A. Tomasz Wrzask.

Wyjaśnił, że w części wyposażona jednostka powstanie w stoczni Crist, a ostatnie prace wykończeniowe będą realizowanie w norweskiej stoczni Ulstein. Ostatecznym odbiorcą statku będzie francuski armator Nexans Subsea Operations.

Statek, którego budowę rozpoczęła stocznia Crist, zaprojektowało biuro Skipsteknisk z Alesund (Norwegia). Jednostka będzie miała długość 149,9 metrów, szerokości 31 m i nośność 17 tys. ton. Pomieści na pokładzie 90-osobową załogę.

Jednostka będzie przystosowana do układania kabli energetycznych, w tym układania kabli w wiązkach, ich łączenia, naprawy i ochrony. Dodatkowym wyposażeniem będzie kosz na kabel światłowodowy o ładowności 450 ton.

Stocznia Crist, jedna z największych w Polsce, została utworzona w 1990 r. Dotąd zbudowała kilkaset różnej wielkości jednostek. Firma współpracuje z armatorami i stoczniami z Polski, Holandii, Norwegii, Danii, Niemiec, Islandii i USA. Specjalizuje się w budowie specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego.

W 2010 r. Crist kupiła z zasobów mienia dawnej Stoczni Gdynia suchy dok, największą w rejonie południowego Bałtyku suwnicę oraz tereny do prefabrykacji kadłubów. Działa jako spółka akcyjna.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl