fot. twitter.com/GDDKiA

GDDKiA: świąteczne iluminacje w pasie dróg krajowych tylko po uzgodnieniu

Montaż świątecznej iluminacji w pasie dróg krajowych jest możliwy tylko po uzgodnieniu z zarządcą danej drogi – poinformowała w piątek GDDKiA. Wyjaśniła, że chodzi o zachowanie jak największego bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, chęć montażu świątecznej instalacji świetlnej przy drodze krajowej należy zgłosić do zarządcy drogi. Takie instalacje nie mogą utrudniać odczytania znaków ani oślepiać użytkowników dróg. Według GDDKiA, zdarzało się w przeszłości, że świąteczne iluminacje uniemożliwiały prawidłowe odczytywanie znaków drogowych.

Poza tym świąteczne światełka nie mogą być umieszczane na urządzeniach infrastruktury drogowej: barierach lub bramownice (nie dotyczy to natomiast słupów energetycznych, jeśli uzyskało się zgodę ich właściciela). Muszą być zamontowane na takiej wysokości nad drogą, by umożliwić swobodny przejazd pojazdów tzw. normatywnych.

Wniosek o zgodę na umieszczenie w pasie drogowym drogi krajowej świątecznych iluminacji lub dekoracji trzeba złożyć w miejscowej GDDKiA.

PAP

drukuj